Použité foto: Innahura Resort 3* Superior, Maledivy

Plánujete svatbu na pláži a těšíte se na nekonečně romantickou svatební cestu v exotickém ráji. Možná vás ale ani nenapadlo, že takový svatební obřad může být dvojího typu.

Právně platná nebo symbolická svatba?

V agentuře máte zpravidla na výběr mezi právně platnou a symbolickou svatbou.  A tak je důležité dát si pozor na to, abyste dostali přesně to, co si přejete. 

Každý asi tuší, co se za jednotlivými pojmy skrývá, ale protože se o symbolické svatbě moc nemluví, rozhodli jsme se nastínit její možnosti podrobněji.

Jaký je rozdíl mezi právně platnou a symbolickou svatbou? 

Jediné, čím se liší, je to, že symbolická svatba je vlastně takovou “svatbou na oko”, to znamená, že není uznávaná úřady.

Pro mnohé snoubence je to ale naprosto zásadní, proto je důležité, abyste se s agenturou, která vám nabídne svatbu v zahraničí, přesně domluvili, o jaký typ obřadu máte zájem.

U symbolické svatby odpadá nutnost přípravy dokumentů a návštěvy úřadů jak v zahraničí, tak v Česku či na Slovensku. Její průběh může být ale naprosto stejný, jako kdyby se jednalo o právně platný obřad. 

Co mají právně platná a symbolická svatba v zahraničí společného? 

Oba typy svateb jsou vhodné pro ty, kteří si chtějí splnit sen o pohodové svatbě na pláži. Odnesete si z nich plno krásných prožitků a vzpomínek, na které nikdy nezapomenete. Představte si ty nádherné svatební fotografie z exotické svatby na Maledivách, kde je možná pouze symbolická svatba.

Symbolickou svatbu často volí páry, které z nějakého důvodu (např. během pandemie) realizovali formální svatební obřad doma na úřadě, ale chybí jím pořádný obřad, který si tak příjemně nahrazují např. na Maledivách během své svatební cesty se slevami a benefity pro novomanžele.

Pokud pro vás symbolická svatba není, ale toužíte po svatbě v exotice, potom je právně platná svatba na pláži na Mauriciu to pravé pro vás.  

Je symbolická svatba důležitá, i když se jedná jen o svatbu na oko? 

Samozřejmě! Jde přece o váš společný zážitek. Některé páry ji dokonce považují za svou pravou svatbu, i když ta právně platná proběhla doma jen někde na úřadě.

My lidé jsme archetypální tvorové, archetyp obřadu nás provází od nepaměti a říká nám, že podstupujeme něco většího, než jsme my sami. Něco, před čím máme mít respekt a o co bychom měli náležitě pečovat.

Vzpomeňme jen např. na obřady korunovace králů, pasování rytířů nebo jen na obřad promoce či pasování mladých čtenářů 🙂 Obřady prostě pro svůj spokojený život potřebujeme a neměli bychom jejich význam podceňovat.

Probíhá symbolická svatba na pláži jinak než ta právně platná? 

Symbolický svatební obřad může být zcela stejný jako ten právně platný, takže rozdíl nepoznáte. Pokud si ale přejete, aby byl trochu nebo dokonce naprosto jiný, klidně může 🙂

Na rozdíl od právně platného svatebního obřadu není symbolický svatební obřad svázán žádnými pravidly, jako jsou např. zákonné požadavky oddávajícího na důstojnost svatebního místa, povinný podpisový stolek apod. U symbolického obřadu může být úplně vše podle vás.

Vždy byste měli mít jasno v tom, o který typ svatby v zahraničí máte zájem a s agenturou to do detailu probrali.

Pokud si přejete právně platný obřad, měli byste se informovat o všech dokumentech a jejich náležitostech, které ke své svatbě u moře potřebujete. Agentura by s vámi měla přesně probrat postup jejich vyřízení, proto se na ni neváhejte obrátit, pokud vám něco nebude jasné nebo budete potřebovat pomoct.

Úplně to nejzásadnější totiž je, aby se z vaší vysněné právně platné svatby na Santorini nebo třeba na Mauriciu či na Seychelách nestala omylem svatba symbolická, kterou jste ale původně vůbec nechtěli. 

Např. tým našeho sponzora, svatební agentury YachtWedding, má bohaté zkušenosti s tím, že se na ně občas obrátí nešťastné nevěsty a ženichové jiných agentur, že se něco pokazilo, jestli by to šlo ještě napravit.

Dokonce jim volali snoubenci přímo z destinace, že jim nějaká místní agentura, přes kterou si svou vytouženou svatbu na pláži zařídili, až na místě oznámila, že jejich svatba bude jen symbolická. Jenže oni si přáli svatbu právně platnou a do vyřízení dokumentů investovali nejen spoustu peněz, ale i času.

Jindy si klienti nějaké agentury mysleli, že je vše v pořádku, ale až doma na úřadě zjistili, že dokumenty ze zahraničí nemají potřebné náležitosti nebo ověření.

Pokud jste se svěřili do rukou někoho nezkušeného a svatba už proběhla, není možné s tím po vašem návratu dodatečně nic dělat. Zpětně totiž není možné ze symbolické svatby udělat právně platnou svatbu, vše musí být v pořádku už od samého začátku.

Ať už se rozhodnete pro právně platný nebo symbolický obřad, přejeme vám, abyste byli ve svůj svatební den šťastní a nad míru spokojení.

Použité foto: Innahura Resort 3* Superior, Maledivy

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :