Uvažujete o dovolené, svatební cestě někde v exotickém ráji, nebo dokonce přímo o svatbě na pláži a budete cestovat s dětmi? Podle našich statistik a zkušeností se nejedná o nic výjimečného, protože s dětmi na svou svatbu v zahraničí nebo i svatební cestu cestuje téměř polovina párů.
Pokusíme se zde pro vás sepsat zkušenosti, rady a tipy pro cestování s dětmi a tento článek průběžně aktualizovat dle vašich reakcí, dotazů a podnětů tak, aby dobře sloužil dalším rodičům, kteří se se svými dětmi vydávají na první delší cestu.
Věříme, že vaše velká rodinná cesta za společnými zážitky bude příjemná a rádi si ji se svými dětmi opět brzo zopakujete, např. do jiné destinace, než vyrostou a společné cesty nebudou mít zájem.
Stáří dítěte
Cestování se staršími dětmi je snazší, než s menšími dětmi. Je ale u nich mnohem důležitější správně volit resort a místo pobytu, aby tam měly pro sebe dostatek adekvátního vyžití (např. dětské kluby s programem a aktivity pro starší děti). Menší děti tak náročné nejsou a stačí jim pozornost milujících rodičů, pískoviště nebo pláž a hračky. Vždy zde platí pravidlo – spokojené děti rovná se spokojení rodiče 🙂
Děti do dvou let jsou v cestovní terminologii označovány jako infant a často je pro ně ubytování na pokoji s rodiči zcela zdarma. V hotelu vám pak na vyžádání poskytnou přenosnou dětskou postýlku.
U starších dětí jsou již pobyt a strava zpravidla zpoplatněné, ale opět záleží na výběru resortu. Některé hotely nabízí pobyt zdarma pro děti např. do šesti nebo i dokonce do 12 let, politika jednotlivých resortů se zde hodně liší a vypovídá také o tom, jak moc dané místo chce nebo nechce podpořit rodiny s dětmi.
U svatby v zahraničí nebo obnově svatebního slibu při výročí svatby nemusí být zrovna nejšťastnější preferovat místa, která se vyloženě specializují na rodiny s dětmi, protože zejména u malých resortů se v podstatě nejde vzdálit od ostatních dětí a udělat si chvilku pro sebe nehledě na to, že rozjívený dav dětí může snadno narušit romantiku vašeho svatebního obřadu na pláži. S tím by vám měl dobře poradit zkušený travel konzultant.
Naopak na řadě míst jsou děti považovány za dospělé již po dosažení věku 16 let nebo dokonce 12 let.
Při výběru pokoje zvažte, zda dítě bude s vámi na pokoji na přistýlce, nebo bude mít samostatnou ložnici. U některých resortů jsou sice k dispozici pokoje s oddělenou ložnicí pro rodiče, ta ale nemusí být oddělena pevnou stěnou. Samostatná ložnice pro rodiče bude samozřejmě výrazně nákladnější, než sdílený pokoj s přistýlkou, budete ale mít pro sebe více prostoru a soukromí.
Cestování s miminkem a batolaty
Děti do dvou let (tzv. infanti) mají letenku zdarma a platí pouze letištní taxy a palivové příplatky. V letadle ale nemají nárok na vlastní sedadlo a sdílí sedadlo s rodiči. V letadle bývají pro rodiče s infanty vyčleněny přední řady s držáky na kolébku, kterou vám pro dítě poskytne palubní personál letadla.
U velmi malých dětí vždy cestu předem konzultujte se svým pediatrem.
Každé dítě je jiné a někteří rodiče proto pro cestu dávají přednost dlouhému nočnímu letu bez přestupu, zatímco jiní rodiče preferují mít let rozdělený na dvě poloviny, např. s nočním přestupem v Dubaji, Istanbulu nebo Doha, kde se všichni protáhnou, osvěží a dítě se po dlouhém pobytu v letadle trochu vyřádí, než nastoupí na další úsek letu. Obě tyto varianty jsou osvědčené a záleží pouze na preferencích dítěte, kterými je radno se řídit.
Na řadě letišť je jsou již také k dispozici mini-hotely přímo na terminálu kousek od brány k vašemu letadlu, ve kterých si můžete pronajmout ložnici nebo spací pod na jednu nebo více hodin. Příkladem takového mini-hotelu je Sleep’n’fly na letišti v Dubaji nebo v Doha. Ceny jsou zde příznivé a za to osvěžení to rozhodně stojí, je ale dobré si svou postel na letišti zarezervovat dopředu.
Na řadě letišť jsou místo laviček dostupná pohodlná lehátka, na kterých se můžete během čekání na letadlo zdarma natáhnout a i chvíli prospat. Tato lehátka bývají většinou obsazená, ale nezoufejte, na velkých letištích neustále něco odlétá a pohyb na lehátkách je tak velký – stačí chvíli počkat a při troše štěstí máte za pár minut svoje lehátka pěkně vedle sebe.
Na webových stránkách letiště se můžete předem informovat o dostupnosti a poloze dětských čekáren a heren, které vaší ratolesti i vám zpříjemní čekání na odlet.
Rodiče s dětmi nastupují do letadla jako první, je to pro vás i děti mnohem pohodlnější, než se prodírat už plným letadlem. Než se začne letadlo postupně zaplňovat, tak už spokojeně sedíte a vaše děti se seznamují s novým prostorem a dalšími cestujícími.
Péče o dítě během letu
Ujistěte se, že ve svém příručním zavazadle máte vše potřebné pro péči o vaše dítě a to nejen během letu, ale také po příletu pro případ ztráty zavazadla.
Tekutiny, včetně dětské výživy potřebné na dobu letu, je třeba deklarovat u bezpečnostní kontroly. Připravte si je proto již doma při balení navrch zavazadla, abyste svůj průchod bezpečnostní kontrolou urychlili.
Letištní kontrola většinou maminkám s malými dětmi nedělá žádné problémy a pouští je i s plným balením umělého mléka apod. Vhodnější je ale vsadit na jistotu a mít pár porcí na let, a alespoň také na první den po příletu, odměřené v sáčcích. Nikdy nevíte, na koho při letištní kontrole narazíte a je lepší být připravený. Napište nám pak prosím svou osobní zkušenost.
Řada rodičů u malých dětí doporučuje použití plen během celé cesty. Na letištích i v letadlech jsou k dispozici přebalovací pulty a použité pleny pak v uzavřeném igelitovém sáčku, který mějte pro tyto případy sebou, předáte letušce k likvidaci. Použité pleny neházejte do odpadkového koše a už vůbec ne přímo do záchodové mísy.
Dětský kočárek do letadla
U malých dětí aerolinky umožňují vzít na palubu kočárek. Velikost kočárku je ale omezena (např. max 115cm) a musí se samozřejmě jednat o kočárek skládací a dobře skladný. Situaci posoudí palubní personál při checkinu a buď váš kočárek vezmou na palubu, kde jej při vstupu do letadla uklidí letuška, nebo vám jej odbaví jako zavazadlo k vyzvednutí v cílové destinaci. Poslední slovo zde má vždy palubní personál a pokud je letadlo plně obsazeno a na palubě již pro kočárek není místo, pak se nedá nic dělat a kočárek bude následovat váš kufr do nákladového prostoru.
Na letištích bývají zdarma k dispozici malé dětské golf kočárky, které naleznete hned při výstupu z letadla a můžete je použít pro přesun v rámci letiště. Tyto kočárky jsou ale vhodné spíše pro menší děti, kdy větší děti se už do nich nemusí vejít.
Vždy se na aktuální informace o množství a velikosti zavazadel včetně přepravy kočárku informujte přímo u své letecké společnosti, které tyto informace mají na webových stránkách.
Dětská autosedačka
V České republice a na Slovensku jsou dětské autosedačky povinné a jsme na ně zvyklí, v zahraničí tomu ale tak být nemusí.
Např. svatební cestovka YachtWedding pro své klienty jako svůj standard dětské sedačky zajišťuje, je ale potřeba jim to nahlásit alespoň týden před cestou společně s požadavkem na přepravu kočárku, který se do základního vozu nemusí vejít. YachtWedding vám v takovém případě, pro váš klid, zajistí větší vůz i s autosedačkou byť to v dané destinaci není potřeba.
Dětská výbava a strava v resortu
Pokud pro dítě potřebujete plenky, speciální výživu, léky apod., pak vám doporučujeme vzít si ji s sebou z domu a mít dostatečnou zásobu ve svém příručním zavazadle (nespoléhejte se na kufr, který se může ztratit).
Nespoléhejte se také na to, že vše potřebné na místě v případě potřeby dokoupíte, protože jednak v dané destinaci mohou mít zcela odlišné produkty, zvyky a také velikosti, které nebudou vyhovovat vašemu dítěti. Nehledě na to, že můžete strávit celý den hledáním potřebného obchodu.
V resortech jsou zpravidla schopni přizpůsobit stravu pro vaše dítě. Např. svatební cestovka YachtWedding je na vyžádání pro své klienty schopna zajistit po příletu schůzku s šéfkuchařem, který pro vaše dítě připraví pokrm dle vašich dietetických požadavků.
Péče o dítě během pobytu
V exotických destinacích jako je Mauricius, Seychely, Zanzibar nebo Maledivy je horko – opravdu horko a pálí tam sluníčko.
Dospělým důrazně doporučujeme krém na opalování alespoň faktor 50, neustále pokrývku hlavy, sluneční brýle a dostatek tekutin – to samé platí pro vaše děti.
Dbejte na to, aby vaše děti nebyly vystaveny sluníčku víc, než snesou, měly dostatek tekutin a odpočinku. Bohužel jsme již zažili dehydrované děti s úpalem, které musely být odvezeny na jednotku intenzivní péče v místní nemocnici. Jednalo se přitom o velmi opečovávané děti, jen si rodiče v euforii z exotického ráje neuvědomili, že sluníčko na Seychelách je jiné, než u rybníka v Jižních Čechách.
Příprava dítěte na cestu
Děti potřebují mít jasno a vědět co je čeká, je proto důležité s nimi o cestě v dostatečném předstihu mluvit a postupně je na cestu připravovat, aby věděly, co mohou očekávat, těšily se a cestu jako takovou braly v rámci možností pozitivně.
Vysvětlete svým dětem, co je čeká na letišti, během letu apod. Připravte je na jednotlivé procesy, jako je odbavení a bezpečnostní kontrola, sedačky v letadle a ostatní cestující.
Pomáhá zde ztotožnění s nějakým, u dítěte oblíbeným, pohádkovým hrdinou, který podnikl podobnou dobrodružnou výpravu.
A jaká je vaše zkušenost s cestovním s dětmi?
Tento článek budeme průběžně aktualizovat dle vašich komentářů, dotazů a připomínek, aby dobře posloužil dalším rodičům, kteří se se svými dětmi vydávají poprvé na delší cestu.
Použité foto: Zilwa Attitude 4*, Mauricius