Použité foto: Nat&Jude Photographer Mauritius

Chystáte se odjet na svatbu do zahraničí, toužíte po dokonalých zážitcích na celý život a chcete se pochlubit nádhernými fotkami, které si odtud odvezete.

Stejně jako nevěsty a ženichy, kteří se berou v Česku nebo na Slovensku vás jistě zajímá, jak by to bylo, kdyby nevyšlo počasí.

I když bychom si to asi všichni přáli, obzvlášť ve svatební den, počasí bohužel nikdo ovlivnit nedokáže. Proto je důležité jít pěknému počasí co nejvíce naproti.

V Čechách a na Slovensku víme, jak se počasí obvykle chová (i když i léto může propršet), ale v zahraničí je třeba se dobře informovat. Každá destinace má své sezóny a jen některé jsou skutečně celoroční. Může se také stát, že v rámci jedné svatební destinace se sezóny liší v jednotlivých jejích lokalitách.

Svatební termín je pevný a nelze změnit

Déšť není důvodem ke změně svatebního termínu. Je to stejné, jako kdybyste se brali doma v Česku nebo na Slovensku.

Agentura, která svatbu pořádá, by měla myslet i na záložní variantu v případě, že svatbu nebude možné uskutečnit na původním místě. Počasí se poručit nedá, ale i tak je jeho nepřízeň na svatbě v zahraničí během sezóny velmi ojedinělá.

Např. v exotických destinacích se zpravidla jedná o krátké přepršky, která během pár minut odezní. V praxi to vypadá tak, že se chvíli počká a pokud bude riziko delšího deště nebo je ráno jasné, že bude pršet déle, koordinátor svatbu rovnou zařídí na záložním místě.

Možná vás při pohledu na týdenní či dokonce měsíční dlouhodobou předpověď počasí napadne, že by jednoduše šlo svatbu na pláži posunout o jeden dva dny. Bohužel to zdaleka není tak jednoduché a nedělá se to ani v Čechách či na Slovensku, natož v zahraničí.

Takový přesun by znamenal začít od začátku s úřady, dodavateli, oddávajícím, svatebním místem, hotelem… . Je to jako kdyby se zařizovala celá nová svatba. Svatba se zkrátka koná v daném termínu na záložním místě.

Záložní varianty u svateb ve Středomoří

Svatby ve Středomoří se řídí právě podle toho, co každá lokalita nabízí.

Mnoho svatebních míst ve Středomoří jsou přímo interiéry – historické paláce, hrady na jezerem, krásné svatební síně. 

Pokud je právně platná svatba v místě pod širým nebem a počasí je nepříznivé, pak jedině místní úřad rozhodne, co se udělá – buď se počká, než to přejde, nebo je svatba na oficiálním místě, které má úřad daného regionu k dispozici, což jsou obvykle síně na radnici.
Pokud je svatba např. na pláži u restaurace, kde se poté plánuje hostina, pak interiér obvykle poskytne restaurace.

U svatby v Itálii můžete mít svatbu na pláži jen v létě, ale krásné historické svatební síně jsou pro snoubence otevřené po celý rok.

Takovou perličkou je např. svatba ve Veroně přímo v Juliině domě, kam byl zasazen příběh o Romeovi a Julii. Novomanželé se poté fotí na Juliině balkoně, kde stála, když jí Romeo vyznával lásku.

U Lago di Garda se svatby konají také celoročně, takže můžete mít královskou svatbu na terase hradu s krásným výhledem klidně i v lednu. Před chladem vás ochrání vyhřívače a pokud prší nebo sněží, přesune se svatba do některé z hradních síní, kde na vás dýchne atmosféra jako z dob chrabrých rytířů.

Na svatbě v Řecku se zpravidla chvilku počká nebo se svatba přesune na terasu blízké taverny či pod pěkný přístřešek. 

Svatby v Chorvatskujse mohou konat také celoročně, velmi oblíbené jsou tam svatební síně malebných přímořských městeček. Ty slouží také jako záložní varianta pro svatby na pláži nebo pod širým nebem. Některá svatební místa nabízí možnost svatby i pod přístřeškem nebo v restauraci areálu, kde se svatba koná.

Záložní varianty u svateb v exotice

Stejně tak na svatbě v exotice musí být záložní varianta připravena. Obvykle se svatba koná v areálu resortu, kde jste ubytovaní, takže kromě pláže je k dispozici nějaký kouzelný altánek či terasa. Každý resort má své možnosti a podle situace snoubencům svatební místo poskytne.

V případě právně platné svatby v zahraničí máte rezervovaný přesný termín včetně oddávajícího, a tak svatba musí proběhnout. V některých exotických destinacích mají resorty navíc pravidlo jedné svatby denně, aby měli snoubenci svůj velký den jen pro sebe.

Také proto není možné svatbu jen tak přesunout kvůli nepřízni počasí, protože následující dny již obvykle patří jiným párům, které si svou svatbu rezervují i rok dopředu.

Svatební fotografování když prší

A jak to bude se svatebními fotografiemi na svatbě v zahraničí v případě nepřízně počasí? 

Svatební fotograf samozřejmě fotí svatební obřad a pak vám dá instrukce na následné pózování. Je důležité, aby to byl profesionál, který také velmi dobře zná svatební místo a jeho možnosti, zákoutí a interiéry, kde se dají pořídit krásné fotografie.

Když se déšť rychle přežene, pokračujete ve focení venku, třeba s deštníkem, se kterým budete mít originální fotky. Záleží na tom, na jak dlouho máte fotografa objednaného. Někdy je možné domluvit focení i následující den, to ale záleží na dostupnosti a možnostech fotografa.

Např. svatební cestovka YachtWedding u svých vybraných fotografů umožňuje přesunout svatební focení na další vhodný den, nebo jinou část ostrova, v případě nepřízně počasí.

Obecně tedy platí pro celý svět, že pokud to vypadá na vytrvalý déšť, rovnou se připraví záložní varianta, aby byl zajištěn hladký a slavnostní průběh svatby. V případě drobné přepršky, která rychle přijde i odejde, se čeká, a jako bonus budete mít po dešti moc pěkné fotky, na kterých vše rázem ožije. Na obřad vám třeba půjčí deštník a má to také své kouzlo.

Mimochodem, věděli jste, že filmaři vždy před natáčení kropí scénu vodou, aby měla lepší světlo?

Přejeme vám, aby vám počasí vyšlo a sluníčko prozářilo vaši svatbu se vším všudy. A pokud by snad pršelo, ať vám déšť přinese opravdově šťastné manželství. 

Použité foto: Nat&Jude Photographer Mauritius

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :