Použité foto: zakoupeno na iStock.com

Chystáte se na svou vytouženou svatební cestu v exotice nebo svatbu na pláži. Těšíte se, ale zároveň máte tak trochu obavy z toho, jak zvládnete cestování?

Asi nelítáte zrovna každý den, možná ani nemluvíte žádným cizím jazykem.

Věřte, že v tom nejste sami. Připravili jsme proto pro vás stručný přehled toho, co vás čeká a jak se na letišti zorientovat.

Není čeho se obávat, na letišti je všechno jednoduché a přehledné. Zvládnete to.

Jak se orientovat na letišti

Přeneste se nyní s námi do okamžiku, kdy se před vámi otevřou vchodové dveře odletové haly. Co uděláte jako první?

1. Odletové tabule

Na tabuli odletů vyhledáte svůj let. Každý let má unikátní číslo, které je uvedeno na letence. Pozor! Pokud budete přestupovat, každý z letů má jiné číslo. Svůj let najdete podle času odletu, názvu destinace a čísla letu. Na stejném řádku bude napsané číslo odbavovací přepážky. Pokud tam není, jste pravděpodobně na letišti moc brzy, chvíli počkejte a třeba si i ověřte, že jste na správném letišti 🙂

2. Odbavovací přepážka

Na odbavovací přepážce: Nachystáte si letenku, cestovní doklad a případné potřebné dokumenty jako je potvrzení o očkování apod. Necháte si odbavit zavazadlo a zkontrolovat letenku a svou totožnost.

3. Gate, tedy brána

Vrátíte se k tabuli odletů, kde je napsaná také “gate”, čili brána, odkud budete odlétat. Může se jednat o kombinaci písmene a čísla, např. B12. Číslo vaší gate vám sdělí také během odbavení na přepážce. Budete sledovat nápisy s číslem nebo rozmezím, do kterého vaše gate spadá (např. B9 – B16). Možná budete muset projít ještě další kontrolou totožnosti, proto mějte po ruce svou letenku i cestovní doklad.

4. Bezpečnostní kontrola

Ještě než dorazíte ke své gate, projdete bezpečnostní kontrolou. Budete dělat to, co dělají všichni před vámi. Do plastové bedýnky vložíte své příruční zavazadlo a všechny osobní věci, které máte při sobě a v kapsách (např. peněženku) a kovové věci, které máte na sobě (pásek, větší šperky apod.).

Odložíte tam i bundu nebo mikinu (pravděpodobně vás bezpečnostní pracovník vyzve, abyste si je vysvlékli). Bezpečnostní pracovník si prohlédne vaše boty a možná vás požádá, abyste si je také sundali a vložili do bedýnky.

Fotoaparáty, notebooky, kamery, adaptéry a mobil budete muset vyndat ze zavazadla a vložit do bedýnky zvlášť. Stejně tak i veškeré tekutiny. Potom projdete detekčním rámem.

Pokud zapípáte, zamyslíte se nad tím, jestli nemáte náhodou u sebe něco kovového, na co jste zapomněli, třeba klíče. Bezpečnostní pracovník vás buď vyzve, abyste prošli branou znovu nebo rozpažíte a on vás ohledá příručním detekčním zařízením.

Vždy dbejte pokynů bezpečnostních pracovníků, i kdyby chtěli, abyste vyjmuli nějakou věc z vašeho příručního zavazadla pro bližší ohledání. Nemluvíte-li anglicky, nebojte se, nejste jediní.

Pracovníci letiště vědí, jak s vámi komunikovat a názorně vám ukážou, co máte dělat. Nezapomeňte si následně vzít všechny své věci.

5. Pokračujte na svou gate

Opět se zaměříte na číslo vaší gate, ke které vás dovedou přehledné nápisy. Podle toho, kolik máte času, se můžete občerstvit v kavárně, koupit si nějaký suvenýr nebo časopis.

6. Vyčkejte pokynu k nástupu do letadla

U gate ukážete svou letenku a cestovní doklad. Pravděpodobně budete muset nějakou chvíli čekat na pokyn k nástupu na palubu letadla – může vás k němu dovést nástupní tunel, autobus nebo půjdete pěšky.

Do letadla nastupují nejdříve matky s dětmi a pasažéři z vyšších tříd.

Vždy dbejte pokynů personálu letiště.

Jak je to s odbavenými zavazadly?

Ujistěte se, kam je máte odbaveny. Zpravidla je budete mít odbaveny až do vaší cílové destinace, ale nemusí tomu tak být vždy. Tak či tak doporučujeme si vzít k sobě na palubu vše, co budete potřebovat během letu a při mezipřistání. Důležité léky, cennosti, svatební prstýnky, dokumenty mějte při sobě. Stejně tak i elektroniku.

Tipy a rady, co si sbalit na palubu, najdete v tomto článku.

Pokud máte zavazadla odbaveny až do cílové destinace, během mezipřistání najdete opět svou gate (na letence kam nyní poletíte, ne na té, na kterou jste zrovna přiletěli 😉 ). Nebudete vycházet ven, ani nebudete vyzvedávat své zavazadlo. Prostě se v klidu přesunete a budete-li mít čas, osvěžíte se cestou v letištní kavárně nebo se prospíte v mini hotelu přímo na letišti, který se dá objednat po hodinách. Pokud nemáte zavazadlo odbavené až do cílové destinace, budete muset své zavazadlo vyzvednout a projít si celým procesem znovu.

V cílové destinaci si nezapomeňte vyzvednout zavazadlo. Karusel se svým zavazadlem opět naleznete tak, že budete sledovat obrazovky a vyčkáte na údaj s číslem letu, kterým jste právě přiletěli, a k němu uvedené číslo karuselu, kde se za chvíli objeví váš kufr. U karuselu je dobré stát kousek o výjezdu kufrů, abyste svůj kufr odchytli co nejdříve a minimalizovali riziko, že si někdo splete svůj kufr se svým.

Po úspěšné akvizici svého kufru již jen sledujte nápis Exit, který vás dovede k východu z letiště.

Několik tipů na konec

● Sledujte nejen destinaci, ale také číslo letu, protože do dané destinace může v krátkém časovém rozmezí letět více letadel. Potřebujete nasednout do toho správného.
● Pokud nebudete něco vědět, zeptejte se. Nemluvíte-li anglicky nebo jazykem země, kde se nacházíte, zachovejte klid. Ukažte komukoli z letištního personálu svou letenku a on vám určitě pomůže a ukáže kudy kam.
● Doporučujeme checkin online.
● Co se smí a nesmí přepravovat na palubě letadla, najdete na internetových stránkách letiště. Na palubu si můžete vzít tekutiny v maximálním objemu 100 ml. Musejí být vloženy do uzavíratelného průsvitného sáčku. Naopak si nesmíte brát žádné ostré předměty.

Přejeme vám šťastnou a hlavně pohodovou cestu za vaší vysněnou svatbou na pláži a líbánkami.

Použité foto: zakoupeno na iStock.com

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :