Použité foto: zakoupeno na iStock.com a Shutterstock

Svatební fotografie jsou celoživotní památkou na vaši lásku, které budete ukazovat ještě svým vnoučatům. Proto je velmi důležité vybrat kvalitního fotografa, který tyto momenty dokáže zachytit.

Každý fotograf má svůj osobitý styl a jiné umělecké cítění, které by měly odpovídat vašemu vkusu a očekávání.

Rovněž každé svatební místo je odlišné a požaduje od fotografa určitý přístup. Měl by znát, jak se v dané roční sezoně i denní době mění jeho ráz a jaké jsou jeho možnosti. 

Svatba, to jsou emoce a neopakovatelné okamžiky, které by měl umět svatební fotograf zachytit. Přípravy, slzy štěstí, dojetí, gratulace, krájení dortu, smích – nic z toho se nedá zopakovat, připravit či nějak nahradit. Proto se svatební focení tolik liší od statického focení či focení ve studiu. 

Doporučujeme si s fotografem před začátkem focení promluvit o vašich představách. 

Cena svatebního fotografa

Svatební fotografové většinou mívají své cenové balíčky, které obsahují vše potřebné pro svatební focení.

Základem bývají 2 hodiny svatebního focení, které zahrnují část příprav nevěsty a ženicha, svatební obřad a pózování po obřadu. Balíčky se třemi hodinami focení již umožňují lépe pokrýt přípravy nevěsty a ženicha a mít tak ucelenější foto příběh.

V závislosti na hodině obřadu se už v některých destinacích a ročních obdobích nevyplatí delší focení, protože po západu slunce padne černočerná tma a focení je konec.

Řada párů si dopředu připravuje scénář focení a natáčení, který s fotografem a kameramanem konzultují při focení na míru, tj. nad rámec balíčků, kdy  fotograf výslednou cenu určí individuálně. Nevěsta s ženichem se pak během svatebního natáčení převlékají, mění lokace, rekvizity a výsledkem pak je celý svatební příběh.

Svatebního fotografa a kameramana si můžete dokonce objednat i na celodenní foto výlet.

Pozor, v řadě svatebních destinací se fotografům nevyplatí kratší focení, než půlden nebo dokonce celý den.

Svatební fotografové v exotice

Svatby v exotice většinou probíhají v rámci resortu, kde jste ubytováni, můžete si tak vybrat ze dvou variant svatebních fotografů – mezi fotografy z nabídky resortů a externími uměleckými fotografy.

Jaký je v tom rozdíl?

Svatební fotografové z resortů

Fotografa pro svou svatbu si v hotelu můžete objednat klidně až těsně před svatbou a nikdo s vámi moc neřeší, který fotograf to bude, jak vypadá jeho styl a portfolio. Je to dáno tím, že resorty spolupracují s více fotografy, které k vaší svatbě ad hoc poptávají.

Dalo by se to přirovnat k pohotovosti v nemocnici, ta je pořád otevřena pro akutní zákroky, ale nikdy nevíte, na jakého doktora tam zrovna narazíte. Občas se pak stane, že vám bude slepé střevo diagnostikovat ortoped. 

Podobné je to s fotografy z nabídky resortu. Ne, že by neuměli fotit, ale nemusí mít zrovna to nejlepší vybavení a hlavně, mohou být zvyklí na úplně jiný kulturní profil novomanželů, s jinými preferencemi, jiným vkusem a zvyky.

Je totiž obrovský rozdíl mezi představami o svatební fotografii české a slovenské nevěsty a nevěst třeba z Indie, Malajsie, UAE, Ruska, apod.

Většina agentur a cestovek, které nabízí svatby v exotice a na tuto oblast se cíleně nespecializují, spoléhá pouze na nabídku fotografů z resortů a nedisponuje svými fotografy. To je poměrně škoda, protože kvalita fotografů v resortech z výše uvedených důvodů dost kolísá. Často je to průměr, občas máte štěstí a někdy je to bohužel také hodně podprůměrné. 

Umělečtí svatební fotografové

Alternativou k fotografům resortu jsou umělečtí fotografové z nabídky vašeho dodavatele, má-li takovou nabídku.

Tyto fotografy a kameramany je zapotřebí objednat v dostatečném časovém předstihu, protože si objednáváte konkrétního člověka, který na váš svatební termín může mít již plno.

Např. svatební cestovka YachtWedding v jednotlivých destinacích nabízí své dvorní umělecké fotografy a kameramany, se kterými má roky prověřenou zkušenost. Jedná se o místní umělce, kteří velmi dobře znají dané místo a vědí, co od něj mohou v kterou denní a roční dobu očekávat, aby z něj pro vás dostali maximum.

Každý umělecký fotograf má svůj rozeznatelný rukopis a vy si tak svého fotografa vybíráte dopředu podle jeho referencí a stylu.

Pokud vám nabídka vašeho dodavatele nevyhovuje, můžete si vybrat svatebního fotografa a kameramana samostatně. Tady ale dejte velký pozor, protože provozovatelé svatebních místa mají svá pravidla a na svůj pozemek nevpouštějí jiné, než své, nebo prověřené dodavatele.

Ostatní fotografové tak mohou mít smůlu, nebo za ně budete muset resortu uhradit poplatek, který se většinou pohybuje mezi 200-300Eur (obdoba korkovného). Vždy se proto ujistěte, zda vašeho fotografa provozovatel svatebního místa vpustí do objektu a nepožaduje za to poplatek. 

Např. svatební agentura YachtWedding má u většiny svých svatebních míst vyjednanou výjimku pro své dvorní fotografy, takže tento problém nemáte. YachtWedding navíc u svých vybraných dvorních fotografů exkluzivně poskytuje službu možnosti přesunout svatební focení na jiný den, což se vyplatí např. při nepřízni počasí, kdy vám u svatby pršelo štěstí.

Svatební fotografové ve Středomoří

Středomoří s Řeckem, Chorvatskem a Itálií ve svatbách funguje hodně odlišně od exotiky. U svatební fotografie zde máte více volnosti ve volbě fotografa a většinou zde není nabídka fotografů svatebního místa, jako je tomu např. u resortů v exotice.

Např. místní svatební fotografové z nabídky svatební agentury YachtWedding znají perfektně svatební místo a jeho možnosti v každém ročním období i tajná zákoutí pro romantické fotky, které běžný návštěvník ani nenajde.

Pokud si chcete zařídit fotografa samostatně, ujistěte se, že si domluvíte přesně podmínky, za kterých bude focení probíhat, a že vaše svatební místo opravdu zná.

Svatební místa mají také svá daná pravidla, např. co se týče doby jejich pronájmu, proto je důležité vědět, zda se v rámci focení budete někam přesouvat. K tomu musíte mít zpravidla zajištěný vlastní odvoz. Takový přesun se započítává do doby, na kterou jste si fotografa objednali. To nejdůležitější ale je, aby se vůbec na vaši svatbu dostavil.

Váš vlastní fotograf

Možná zvažujete, že vaši svatbu v exotice či ve Středomoří, nafotí váš oblíbený český či slovenský fotograf nebo kamarád.  Na první pohled to může dávat smysl – řada domácích fotografů by ráda měla ve svém portfoliu svatbu v exotice a spojila to s příjemnou dovolenou, kterou jim zaplatíte a focení budete mít zdarma. Dejte si však pozor na následující nástrahy:

Takový fotograf může být naprostou špičkou u nás, ale v zahraničí může mít problém s tím, že nezná zdejší podnebí a specifika svatebního místa. To že tam už jednou nebo dvakrát byl a něco fotil, mu ještě nedává dostatečnou znalost a schopnost v měnících se podmínkách z daného místa pro vás vytěžit maximum.

Například západ slunce v exotice podle ročního období trvá pouze 10 minut. Stihne vás tak rychle nafotit s romantickými záběry? Bude vědět, kam vás přesně postavit, kde je ten nejhezčí úhel?

Neuteče mu mezitím světlo? Bude na vás působit v pohodě, nebude vás znervózňovat, protože to tam nezná a bude z toho sám ve stresu? S tím souvisí to, že nezná veškeré možnosti svatebního místa, jeho zákoutí a specifika. 

Co budete dělat, když si těsně před svatbou zlomí nohu? Kde narychlo seženete nového fotografa? Za svého fotografa si zodpovídáte sami a ne agentura, která by jinak situaci musela řešit.

Vždy se ujistěte (na vlastní oči), že má fotograf pojištění a pracovní povolení vykonávat svou činnost v té dané zemi (např. na řeckém ostrově Santorini by bez nich nebyl vpuštěn do objektu svatebního místa, tam musí mít u sebe i daňový doklad za vaši objednávku focení).

Před policistou či daňovým úředníkem neobstojí tvrzení, že je to jen svatební host, a že chtěl pořídit jen pár běžných snímků. Pamatujte na to, že váš fotograf bere práci místním, což může být rychlá pozvánka na kontrolu policie.

Např. v USA, kde se ceny svatebních fotografů (i vizážistů) běžně pohybují ve vyšších tisících USD, se již může vyplatit, vzít si sebou českého fotografa z domova. Na Mauriciu, Seychelách, Zanzibaru, nebo Maledivách se Vám to ale rozhodně finančně nevyplatí, protože špičkoví místní fotografové s nejmodernější výbavou budou levnější, než letenka.

Vozit české fotografy do exotiky vám rozhodně nedoporučujeme – prostě to nedává smysl a je s tím víc problémů, než užitku.

Pokud uvažujete o objednání dvou fotografů – svého a místního, vězte, že to také není nejlepší nápad. Fotografové se neznají, nepracují jako tým, budou si vzájemně překážet a mezi sebou soupeřit o lepší místo k záběru. To vše naruší pohodu a bude to znát na svatebních fotografiích.

Použití dronů pro svatební foto a video

Čím dál oblíbenější jsou svatební záběry pomocí dronů. Bohužel s rozmachem dronů přichází také jejich regulace a na řadě míst je buď jejich provoz nějakým způsobem regulován, nebo přímo zakázán.

Trend také ukazuje, že pokud např. v nějakém resortu dosud drony nezakázali, může se tak stát velmi brzy.

Místní svatební fotografové a kameramani tato pravidla velmi dobře znají a umí s nimi pracovat. Např. část materiálu nafotí a natočí u svatebního a místa pro použití dronu se pak s vámi přesunou na jinou lokaci (to už může být za příplatek). 

Zveřejnění svatebních fotografií fotografem

Fotografové jsou umělci a na své dílo vlastní licenci, kterou podstupují vám. Svým dílem se chtějí pochlubit ve svém portfoliu a dopředu počítají s tím, že tuto možnost mají. Pokud si nepřejete, aby svatební fotograf vaše fotografie zveřejnil ve svém portfoliu, pak je to zapotřebí s přímo ním dohodnout. Počítejte však, že se v takovém případě u většiny fotografů cena zvýší o 30-50%. 

Lhůty pro dodání svatebních fotografií a svatebního videa

Svatební fotografie a video vyžadují náročnou postprodukci, která zabere čas.

Levnější svatební fotografové nijak dále svou práci nezpracovávají a neretušují a mohou vám tak fotky dát třeba hned druhý den na USB disku. Výsledek ale bude odpovídat nízké ceně.

Lhůtu dodání svatebních fotografií v průměru očekávejte do 2 měsíců od svatebního focení a natáčení. Občas vám fotografové pošlou malou ochutnávku pár fotek, abyste už měli něco v ruce a mohli se podělit s přáteli. 

Pamatujte prosím na to, že fotografové jsou během sezóny velmi vytíženi a občas se mohou nárazově dostat do skluzu. Tlačit na ně v takové situaci moc nepomáhá, protože jediné, čeho dosáhnete, bude, že u vašich fotek a videa kvůli tlaku stráví méně času, což se může projevit na výsledku – byť to třeba laické oko nevidí.

Nesnažte se na místě fotografa tlačit do kratší lhůty dodání, ve výsledku si opět nepomůžete a pouze budete zklamáni. Je lépe očekávat delší lhůtu dodání a pak být příjemně překvapeni, když fotky budou dřív, než obráceně. 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám, abyste byli se svými svatebními fotografiemi nad míru spokojeni, a mohli je tak jednou nostalgicky a s hrdostí ukázat nejen na svatební afterpárty, kterou po návratu uspořádáte pro své přátele, ale také svým vnoučatům.​

Použité foto: zakoupeno na iStock.com a Shutterstock

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :