Použité foto: resort KANUHURA MALDIVES 5*, Maledivy

Plánujete hned po svatbě vycestovat na svatební cesta do ráje, ale nejste si jistí zda budete mít včas vystavený nový cestovní pas a vyřízené všechny doklady kvůli změně stavu a příjmení?

V praxi se to v takovém případě řeší tak, že na svatební cestu odlétáte ještě na svůj starý pas a o vystavení nového cestovního pasu žádáte až po návratu.

Pozor ale na novinky v podobě epidemiologických opatření a postupující digitalizace státní správy, které trochu zamíchaly kartami.

Cestování na starý pas

Na svůj starý cestovní pas můžete vycestovat ještě cca do 3 měsíců od svatby (pozor, je to včetně data návratu), proto doporučujeme na svatební cestu odjet co nejdříve po svatbě (např. stejný měsíc).

Při pozdějším odjezdu, byť se stále pohybujete ve 3 měsících platnosti starého pasu viz výše, již doporučujeme nechat si vystavit pas v expresní lhůtě tak, aby byl zachován požadavek na platnost cestovního dokladu 6 měsíců po návratu (viz níže).

České republice je expres vystavení cestovního pasu možné buď do 24 hodin (expres pas) nebo ve lhůtě do 5 pracovních dnů. Na Slovensku je to pro vystavení pasu pak buď do 2 pracovních dnů nebo do 10 pracovních dnů.

Platnost pasu

Váš cestovní doklad (pas) musí být pro cestu do zahraničí platný ještě alespoň 6 měsíců od data návratu a musí mít alespoň ještě jednu volnou stránku, nezáleží při tom na tom, kdy byl vystaven.

Další důležitou věcí je, že řada destinací vyžaduje cestovní doklady již s biometrickými údaji. Vzhledem k tomu, že se pasy s biometrickým údaji vydávají už od roku 2006, tak by neměl být žádný ze starých pasů platný a tuto starost můžete pustit z hlavy 🙂

Letenky

S pasem tedy není pro vycestování po svatbě problém, jen je důležité, aby letenky byly zakoupené na jméno cestujícího uvedeného v cestovním pasu, který pak předkládáte na letišti. Pokud tedy plánujete, že poletíte už na nový pas po změně jména, pak již na toto nové jméno musí být vystavené také letenky.

Pokud se jméno na letence přesně neshoduje se jménem na předloženém cestovním dokladu, pak vás nepustí do letadla a situace již může být neřešitelná.

Velmi dobře si proto své letenky zkontrolujte, protože problém je už byť jen v jednom písmenku (např. Josef vs Jozef – pro letištní kontrolu to již jsou dva rozdílní lidé). Na letenkách se nepoužívá diakritika, takže chybějící háčky a čárky jsou v pořádku.

Oddací list pro slevy a benefity pro novomanžele

Např. svatební cestovka CK Yachtwedding má pro vás v exotice řadu slev pro nevěsty a krásné benefity pro novomanžele. Tyto novomanželské slevy a benefity jsou vázány na oddací list, který v hotelu předložíte (nemusí se překládat). Je proto důležité, aby vám matrika stihla oddací list vystavit ještě před vašim odjezdem.

Matriky většinou nemají problém vám oddací list vystavit ještě v den svatby nebo do dalšího pracovního dne, ale musí o tom dopředu vědět.

Některé matriky tuto možnost nemají, je proto zapotřebí se s nimi předem domluvit a požádat je o nějaký náhradní doklad, např. potvrzení na hlavičkovém papíru matriky s razítkem, že svatba proběhla v daném dni a uvedením vašich jmen s tím, že oddací list se vystavuje.

Svatební zájezd s právně platnou svatbou

Pokud součástí vašeho svatebního zájezdu je také právně platná svatba, pak si nedělejte s ničím starost. Odlétáte na staré pasy jako svobodní, a vracíte se domů již jako sezdaný pár 🙂 Změnu dokladů řešíte tedy až po návratu doma, poté, co vám česká/slovenská matrika vystaví oddací list.

Tento oddací list nahradí váš původní oddací list ze zahraničí, bude na něm však uvedeno původní místo a datum sňatku.

Pandemie a PCR testy s Covid pasy

Pandemie hodně zamíchala s našimi životy a také s cestováním po svatbě. Nově řada destinací vyžaduje pro vstup PCR testy a covid pasy (kovid pasy). V rámci digitalizace státu se ale ukázalo, že ne všechno mají naši zákonodárci domyšleno do konce.

V České republice se totiž vaše nové jméno po svatbě propíše do systému státní správy už do 3 dnů po svatbě – od této chvíle vás již stát nezná pod původním jménem, ale jen pod jménem novým.

To v minulosti na cestování nemělo vliv, pokud jste v ruce drželi svůj platný cestovní doklad na původní jméno. Nově ale potřebujete PCR test a covid pas a ten vám již vydají pouze na nové jméno, to je ale jiné, než v cestovním dokladu a na letenkách.

Co s tím? Pokud nechcete riskovat a spoléhat se, že zrovna vás nikdo na letišti nezkontroluje, je nejlepším řešením pořídit si soudně přeloženou kopii oddacího listu do anglického jazyka a s ní cestovat.

Soudní překlad do angličtiny vám i na počkání a za rozumnou cenu udělá každý soudní tlumočník, kterého si můžete snadno vybrat na https://www.kstcr.cz/cz (ČR) nebo https://www.sapt.sk/ (Slovensko).

Cestovní doklady občanů se zatím do systému letiště a celníků nepropisují, takže na letišti se s ohledem na požadovanou platnosti pasu alespoň 6 měsíců po návratu řídí údajem v pasu. Nelze ale zaručit, že se digitalizace státní správy opět neposune dál a informace o zkrácené platnosti pasu po svatbě se na letiště nezačne propisovat. Při posledním ověřování u úřadů, aerolinek a na letišti dne 18.8.2022 nám všechny strany potvrdily, že nevěsty, cestující na jméno za svobodna se starým platným pasem, se nemusí ničeho obávat, odmítli nám to ale dát písemně.

Závěr

Vzhledem k postupující digitalizaci státní správy a čím dál častějšímu požadavku na PCR testy a covid pasy, které se již pro cestování stávají standardem, je lepší letět již na nový pas se jménem po svatbě. Tj. k novému jménu po svatbě mít i odpovídající letenky.

Pokud z nějakého důvodu nový pas již nestíháte vystavit, pak doporučujeme mít v záloze kopii oddacího listu přeloženou soudním tlumočníkem do anglického jazyka, která prokáže, že tito dva různí lidé na letenkách, pasu a v PCR testech jsou jednou a touž osobou 🙂

Inspirujte se nabídku svatebních zájezdů do ráje exotiky u CK YachtWedding nebo z nabídky portálu svatebnicesta.eu.

Přejeme vám, aby vaše svatební cesta v ráji byla přesně taková, jakou jste si vysnili, a byla tak krásnou vzpomínkou na celý život.

Použité foto: resort KANUHURA MALDIVES 5*, Maledivy

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :