Použité foto: zakoupeno na iStock.com a archiv YachtWedding.com

I když “něco modrého” na svatbě patří spíše do anglicko-americké tradice, dostává se tak trochu i k nám. Všechno, co může alespoň trochu podpořit šťastné manželství, uvítá nejedna nevěsta, ať už pověrčivá nebo ne.

Modrá symbolizuje čistotu a lásku, ale má i ochrannou funkci. Měla by totiž ochránit před tzv. uhranutím, které by mohlo přinést spoustu nepříjemností nejen nevěstě samotné, ale také jejímu manželství i rodině.

V dnešní době nevěsty mnohdy řeší něco modrého podvazkem, šperkem nebo modrou stužkou. Jiné tuto tradici pojímají hodně moderně a místo toho, aby měla nevěsta něco modrého přímo na sobě, mají novomanželé např. modrou výzdobu v místě hostiny, modré zákusky nebo modré auto. 

Na svatbě v zahraničí splníte pravidlo modré snadno, modrým mořem nebo pokud se neberete u moře, modrým nebem. 😉

Patříte-li mezi nevěsty, které si šťastné manželství chtějí ještě pojistit nějakým modrým předmětem, ve Středomoří, hlavně v Řecku, se přímo nabízí Mati (čteme máty) neboli oko, což je všudypřítomný tradiční talisman ve tvaru soustředných kružnic, který vypadá jako oko. Stejně jako něco modrého, plní ochrannou funkci, takže své manželství máte zabezpečeno rovnou dvakrát. 

Mati vychází z předpokladu, že pohled člověka může, ať už vědomě nebo nevědomě, druhému uškodit – vlastně už jen tím, že se na něj druzí dívají nebo jej chválí. Většinou je spojeno s žárlivostí, zlostí nebo hněvem. Takže k tomu, aby člověk jiného uhranul nemusí být zrovna čarodějnice. 😉

Amulet Mati může mít různou barvu, ale takový ten klasický je modro-bílý. Tmavší modrá, je ochrannou barvou pozitivní energie a karmy. Světle modrá je barvou nebe a symbolizuje pravdu.

Někteří tvrdí, že uhranout umí spíše modré oči, proto je mati modré, jiní zas kvůli tomu, že modré oči nejsou tolik ve Středomoří časté.

Tak či tak Mati krásně vykresluje typické řecké barvy – modrá barva reprezentuje moře, světle modrá nebe a bílá typické řecké domečky

Mati ale není jen doménou Řecka, v určité formě jej najdeme snad po celém světě. První zaznamenané zmínky pocházejí až z Mezopotámie.

V literatuře starověkého Řecka je bohatě zmiňováno a asi nejlépe vystihl Mati Heliodorus z Emesy ve svém díle Aethiopica, kde se píše: “Když se někdo podívá na to, co je úžasné, závistí naplní okolí a vnese své otrávené výdechy do všeho, co je mu nejblíže.

Plutarchos tvrdil, že lidské oči dokáží vydat neviditelné paprsky negativní energie.

V Řecku Mati můžete najít naprosto na čemkoli, co vás (ne)napadne, třeba také ve formě šperku.  

Velmi oblíbenou variantou je přívěšek nošený na řetízku na krku nebo na náramku. Navíc pokud si na svou svatbu zvolíte doplněk ve formě Mati zůstane vám jako krásná vzpomínka na váš velký den. A pokud zrovna Mati nemáte, nezoufejte, ženich jako správný princ, zažene veškeré nebezpečí. 🙂

Ať už se rozhodnete pro něco modrého nebo ne, přejeme vám krásnou svatbu a hlavně manželství naplněné štěstím.

Použité foto: zakoupeno na iStock.com a archiv YachtWedding.com

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :