Použité foto: resort Lux* Belle Mare, Mauricius a archiv YachtWedding.com

Závoj je jednou z nejstarších součástí nevěstina oděvu. Zatímco v dnešní době plní spíše funkci dekorativní a módní, v dobách minulých měl svůj podstatný význam. 

V antickém Řecku se nevěsty halily do závoje, který je zakrýval od hlavy až po paty. Míval červenou barvu a býval vyrobený z vlněné látky, přes kterou nevěsta nemohla dobře vidět, proto byla doprovázena k oltáři svým otcem. Závoj tehdy symbolizoval nedotčenost a čistotu dívky.

Měl však i mnohem důležitější funkci, ochrannou. Jakmile nevěsta opustila svůj domov, byla vystavena zlým duchům, protože přestaly působit ochranné modlitby k božstvům, které v domácnosti, odkud odcházela, uctívali. Ochrana, kterou získala nevěsta vstupem do nové rodiny, začala působit až okamžikem sňatku.

Ve starověkém Římě byl závoj také dlouhý a zakrýval celou nevěstu kromě obličeje. Jakou míval barvu je nejasné, pravděpodobně byl červený nebo žlutý. Měl podobnou ochrannou funkci jako ve starověkém Řecku, ale mohl sloužit také k tomu, aby nevěsta nemohla utéct od oltáře.

Měla pod ním jednoduché bílé šaty a kolem pasu uvázán pás z vlny v komplikovaném Herkulově uzlu, který mohl rozvázat pouze manžel. Odtud se vzal anglický výraz pro sňatek “tie the knot” (uvázat uzel). 

Závoj má v různých náboženstvích a kulturách jiný význam, ve většině symbolizuje pokoru a respekt k bohu nebo čistotu a nevinnost nevěsty. Někdy má nevěsta během obřadu závoj přes obličej, což také symbolizuje, že si ji ženich bere pro její vnitřní krásu. 

Další, méně romantický význam závoje můžeme najít spíše v minulosti, kdy halil tvář nevěsty v případě dohodnutých manželství z ekonomických a společenských důvodů. Tvář nevěsty měla zůstat skryta až do okamžiku sňatku, tedy uzavření transakce, a to z toho důvodu, aby si to ženich nerozmyslel. Na názoru nevěsty tolik nezáleželo.

Velikou oblibu závoj získal po svatbě královny Viktorie, která jej použila jako módní doplněk. Jeho délka, váha a kvalita určovaly společenský status nevěsty. Ty královské jej měly samozřejmě nejdelší a nejkvalitnější. 

Přestože v sobě závoj skrývá mnoho symboliky, nevěsty jej v dnešní době spíše považují za doplněk, který jednoduše ke svatbě patří. To, zda si jej vezmete nebo ne, je zcela na vás, ale svatba je asi jediná příležitost, kdy jej obléknete.

Dokonce jej nemusíte mít připnutý po celou dobu vaší svatby. Svou funkci splní, i když jej budete mít jen na obřad nebo několik momentů během svatebního fotografování

Na svatbu u moře závoj doporučujeme, nejlépe se asi hodí delší, alespoň ke kolenům. Můžete jej nechat rozevlát v přímořském vánku, který si s ním bude hrát a vykouzlí tak úžasné fotografie.

Kvůli teplu a případnému větru je vhodnější takový, který nebude zakrývat váš obličej.

Závoj úžasně vynikne například na svatbě na terase s výhledem na kalderu na řeckém ostrově Santorini, v starobylých uličkách v chorvatském ostrovním městečku Trogir nebo v romantických zahradách v Itálii.

Závoj dodá svatbě v zahraničí a vašim svatebním fotografiím další rozměr, protože jej můžete použít jako rekvizitu a schovat pod něj třeba i ženicha. 

Se závojem nebo bez, přejeme vám, abyste byla tou nejkrásnější nevěstou na světě a zlí duchové se vám vyhnuli oklikou nejen ve váš svatební den, ale po celé manželství.

Použité foto: resort Lux* Belle Mare, Mauricius a archiv YachtWedding.com

Sdílejte

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :